Bezcenne dziedzictwo Polski cz. 4. Liszna [FILM]

Fundamentalnym celem współczesnej ochrony zabytków jest zachowanie szeroko rozumianego krajobrazu kulturowego we wszystkich jego przejawach materialnych, duchowych i społecznych – jego tożsamości i komplementarności. Nieodłącznym elementem pejzażu kulturowego, z całą pewnością  najlepiej z nim zintegrowanym, jest architektura drewniana współtworząca go od zarania dziejów.

Widok na fragment kościoła :)

Dzisiaj za wstęp, do czwartej części BEZCENNE DZIEDZICTWO POLSKI, posłużyły mi słowa Jerzego Szałygina, z Działu Ewidencji i Rejestru Zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa (z publikacji pt.: "Dziedzictwo drewnianej  architektury w Polsce").

To właśnie architektura drewniana, w niebagatelny sposób, obrazuje nam siłę i charakter przyrody, która przed laty stanowiła jeden z kluczowych elementów życia człowieka.

Zanim jednak przejdę do przedstawienia kolejnego obiektu, zapraszam do poprzednich części cyklu BEZCENNE DZIEDZICTWO POLSKI. Część pierwsza, dostępna TUTAJ. Część druga, dostępna TUTAJ. Część trzecia, dostępna TUTAJ. Kliknij i przekonaj się jak okazale wyglądają zabytki architektury drewnianej w Polsce.

Dziś przyszła kolej, również na obiekt sakralny, jeszcze nie stuletni, ale jakże ciekawy i do tego zlokalizowany w miejscu, w którym w okresie II Rzeczpospolitej znajdowało się sanatorium fundacji pierwszej damy Polski, Michaliny Mościckiej.

Zatem zapraszam do wsi Liszna, w powiecie sanockim, na Podkarpaciu. Miejscowość położona w Górach Słonnych nad rzeką San, pomiędzy kulminacją wzniesienia Orli Kamień 518 m n.p.m, Moczarki 584 m n.p.m. i Słonny Wierch 671 m n.p.m.

Kościół w stylu podhalańskim w Lisznej

Na okalającym wieś wzgórzu, w głębi lasu, pod osłoną ciszy i dźwięków natury znajduje się KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO ANTONIEGO. Drewniany kościół z lat trzydziestych XX wieku (budowa 1936 - 1939), pod wezwaniem św. Antoniego. Inicjatorem budowy kościoła był sanocki lekarz dr Antoni Dorosz. Świątynia zlokalizowana jest w południowej części wsi, na zalesionym stoku. Projekt wykonał Kazimierz Osiński w podhalańskim typie

Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu konstrukcji zrębowej w dolnej kondygnacji i słupowej górnej. Poprzedzona podcieniem wspartym na słupach z mieczami z izbicą i galerią. Zwieńczona ostrosłupowym hełmem blaszanym. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Wokół świątyni okap wsparty na rysiach. Wewnątrz pozorne sklepienie zwierciadlane. Ściany z malowanymi Stacjami Drogi Krzyżowej. Ołtarz główny neobarokowy. Dzwonnica metalowa wsparta na dwóch kratownicach z daszkiem dwuspadowym.

Zapraszam, na czteroipółminutowy film, który ma zachęcić do zainteresowania się architekturą drewnianą i być może odwiedzenia kościoła w Lisznej. 

KLIKNIJ aby obejrzyć film


Ciekawe linki:

* DZIEDZICTWO ARCHITEKTURY DREWNIANEJ W POLSCE / kliknij TUTAJ
* ARCHITEKTURA DREWNIANA W POLSCE / kliknij TUTAJ
* SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ / kliknij TUTAJ
* GOOD IDEA - Nieznane PEREŁKI Polski: drewniane kościółki / kliknij TUTAJ
*
LISTA ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO / kliknij TUTAJ
* KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE / kliknij TUTAJ

Jeżeli przeoczyłeś/aś wpis nt. Wysp Owczych, masz możliwość nadrobić zaległości klikając TUTAJ.

Jeśli podoba Ci się to co robię, jaką pracę wykonuję i chcesz mnie wesprzeć w rozwoju bloga i kanału na youtube możesz udostępnić stronę w swoich mediach społecznościowych lub postawić mi wirtualną kawę :) Kliknij poniżej i wypijmy kawę wg Twojego uznania :) Będzie mi bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tekst, opracowanie, film, zdjęcia: Przemek Posadzki
Źródła: wikipedia, gminasanok.pl, ochronazabytkow.nid.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce