Bezcenne dziedzictwo Polski cz. 3. Bałucianka [FILM]

Drzewo łączy ziemię z niebem, jego stojąca postawa najbardziej przypomina człowieka, nawet jego kształt ma w sobie coś ludzkiego. Kiedy idziemy przez pustkowie, spotkanie z drzewem jest spotkaniem braterskim. Drzewa zadrzewiają okolice podobnie jak ludzie ziemię zaludniają. Ze wszystkiego też, co istnieje na ziemi, człowiek najchętniej porównuje się do drzewa.

Cerkiew w Bałuciance
 

Słowa Edwarda Hartwiga, (Wierzby, Wyd. „Sport i Turystyka”, Warszawa 1989), są mottem trzeciej części cyklu BEZCENNE DZIEDZICTWO POLSKI, poświęconej architekturze drewnianej.

Tym razem zapraszam Was do wsi Bałucianka, w Beskidzie Niskim, na Podkarpaciu. Oprócz pięknych tras, szlaków turystycznych napotkać można na wiele śladów związanych z sakralną architekturą drewnianą. 

Była łemkowska cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Usytuowana tuż nieopodal wzgórza Przymiarki (626 m n.p.m.). Nie jest znana dokładna data powstania świątyni. Jednak uznaje się ją za jedną
z najstarszych na Łemkowszczyźnie. Prawdopodobnie wzniesiona w XVII wieku. W dokumentach opisujących wizytację dziekana w 1761 roku znajdują się zapisy o tym, że była to cerkiew bardzo uboga. 1750 r. to najstarsza odkryta data
w nadprożu.

Ostatni remont świątyni trwał w okresie od lipca 2009 do sierpnia 2013. Wykopano fundamenty, wykonano kamienną podmurówkę, wymienione zostały zniszczone elementy konstrukcyjne wieży i nawy oraz podłogi. Przywrócono oryginalne poszycie gontem oraz dokonano konserwacji ikonostasu.
Jest to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej zwęgłowanej na jaskółczy ogon, trójdzielna, orientowana, na cokole
z kamienia polnego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej
o ścianach zwężających się ku górze. Nad nawą i sanktuarium pozorne ośmiopolowe kopuły na trompach. Dach konstrukcji namiotowej z małymi wieżyczkami zwieńczonymi kopułkami z kutymi żelaznymi krzyżami. Dach i ściany pokryte gontem. 

Ikonostas czterostrefowy ZOBACZ, z bogatą dekoracją snycerską, zestawiony z dwóch części pochodzących z 2 poł. XVII w. barokowego i 1 poł. XVIII w. późnobarokowego. Ołtarz główny, rokokowy z 1783 r. Ołtarze boczne późnobarokowe z 1 poł. XVIII w. Kilka ikon znajduje się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Obok świątyni znajduje się parawanowa dzwonnica w której kiedyś znajdowały się trzy dzwony. Jeden został wywieziony przez Niemców, drugi zabrali wyjeżdżający Łemkowie, trzeci zaginął.
Cerkiew otoczona jest murkiem z łamanego kamienia.

Zatem zapraszam, na niespełna trzyipółminutowy film, który ma zachęcić do zainteresowania się architekturą drewnianą
i być może odwiedzenia cerkwi w Bałuciance.

KLIKNIJ aby obejrzeć film

Ciekawe linki:
* DZIEDZICTWO ARCHITEKTURY DREWNIANEJ W POLSCE / kliknij TUTAJ
* ARCHITEKTURA DREWNIANA W POLSCE / kliknij TUTAJ
* SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ / kliknij TUTAJ
* GOOD IDEA - Nieznane PEREŁKI Polski: drewniane kościółki / kliknij TUTAJ
*
LISTA ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO / kliknij TUTAJ
* KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE / kliknij TUTAJ

Jeżeli przeoczyłeś/aś ostatni wpis na blogu, masz możliwość nadrobić zaległości klikając TUTAJ i wraz ze mną przenieść się w zimowy Beskid Niski, wędrując na Cergową :)

Jeśli podoba Ci się to co robię, jaką pracę wykonuję i chcesz mnie wesprzeć w rozwoju bloga i kanału na youtube możesz udostępnić stronę w swoich mediach społecznościowych lub postawić mi wirtualną kawę :) Kliknij poniżej i wypijmy kawę wg Twojego uznania :) Będzie mi bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tekst, opracowanie, film, zdjęcia: Przemek Posadzki
Źródła: twojebieszczady.net; wikipedia, tablica informacyjna na cerkwii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce