Bezcenne dziedzictwo Polski cz. 2. Ulucz [FILM]

Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna. I dzisiaj słowa znakomitego architekta Marcusa VITRUVIUSA Pollio, zostaną potwierdzone, kolejną odsłoną, nowego cyklu pt. BEZCENNE DZIEDZICTWO POLSKI.

Cerkiew w Uluczu
 

Jeżeli, ktoś z Was przeoczył pierwszą część cyklu, a jest ciekaw o czym była mowa, może kliknąć TUTAJ i nadrobić zaległości :)

Tym razem zapraszam Wszystkich do Ulucza. Pięknej, urokliwej podkarpackiej wsi, usytuowanej nad brzegiem rzeki San

Na wznoszącym się we wsi wzgórzu, o nazwie Dębnik, zlokalizowana jest, uważana do niedawna jako najstarsza drewniana cerkiew w Polsce.
Greckokatolicka świątynia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, powstała według tradycji w latach 1510 - 1517. Po wnikliwie przeprowadzonych badaniach dendrochronologicznych, cerkiew datowana jest na 1659 rok. Należy do grupy najstarszych zachowanych drewnianych cerkwi na terenie Polski. Stanowi Oddział Terenowy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Do 1744 roku była użytkowana przez zakon Bazylianów (przeniesiony do Dobromila). Do II wojny światowej funkcjonowała jako ośrodek pielgrzymkowy. 

Wzniesiona z użyciem siekier i toporów. Posiada konstrukcję zrębową, z podwaliną na kamiennym podmurowaniu. Jest trójdzielna, z zamkniętym trójbocznym prezbiterium. Nakryta pięciopłatowym dachem. Okap babińca wsparty jest na ośmiu słupach z mieczami. Dach wieńczą żelazne krzyże osadzone w ceramicznych kulach. 

W środku zachowana polichromia. Obecnie we wnętrzu eksponowane są współczesne ikony. Cerkiew jest orientowana sanktuarium na wschód. Z kopułą pod nawą i podcieniami ujmującymi wejście główne. W sanktuarium posiada zaznaczone pomieszczenia boczne, tzw. pastoforia - po stronie północnej znajduje się prothesis przeznaczone do sprawowania obrzędu przedmszalnego, po południowej diakonikon zarezerwowany do przechowywania naczyń i szat liturgicznych. 

We wnętrzu zwraca uwagę ściana wschodnia z półkoliście wyciętym prześwitem pomiędzy nawą, a sanktuarium, z podłużną belką zwaną templonem. Na ścianie północnej nawy zachowana jest XVII-wieczna polichromia obrazująca Mękę Pańską. Z wyposażenia ruchomego zachował się ikonostas eksponowany na wystawie stałej IKONA KARPACKA w Parku Etnograficznym MBL w Sanoku.

Zatem zapraszam, na niespełna dwuminutowy film, w jesiennym anturażu, który ma zachęcić do zainteresowania się architekturą drewnianą i być może odwiedzenia cerkwi w Uluczu.

KLIKNIJ aby wyświetlić film

 

Ciekawe linki:
* DZIEDZICTWO ARCHITEKTURY DREWNIANEJ W POLSCE / kliknij TUTAJ
* ARCHITEKTURA DREWNIANA W POLSCE / kliknij TUTAJ
* SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ / kliknij TUTAJ
* GOOD IDEA - Nieznane PEREŁKI Polski: drewniane kościółki / kliknij TUTAJ
*
LISTA ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO / kliknij TUTAJ

Jeżeli przeoczyłeś/aś ostatni wpis na blogu, masz możliwość nadrobić zaległości klikając TUTAJ i wraz ze mną przenieść się w polską część Pienin oraz przejechać rowerem trasę dookoła Jeziora Czorsztyńskiego :)

Jeśli podoba Ci się to co robię, jaką pracę wykonuję i chcesz mnie wesprzeć w rozwoju bloga i kanału na youtube możesz udostępnić stronę w swoich mediach społecznościowych lub postawić mi wirtualną kawę :) Kliknij poniżej i wypijmy kawę wg Twojego uznania :) Będzie mi bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tekst, opracowanie, film, zdjęcia: Przemek Posadzki
Źródła: twojebieszczady.net; wikipedia, tablica informacyjna na cerkwii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce