Z wysokości siodełka. Architektura PRL [GALERIA]

Masywne. Drewniane. Betonowe. Z cegły, pustaka żwirowego. Pokryte blachą, deską, eternitem czy tzw. papą. Chcecie wiedzieć, o czym mowa? Gdzie znajdowały się miejsca schadzek okolicznej młodzieży? Zapraszam do nowego wpisu na blogu. Gdzie dam namiastkę minionej epoki, która na ówczesne czasy, przez wielu była nazywana "jedyną słuszną", a pozostała po niej architektoniczna pamiątka, widoczna niemalże w całej Polsce.
Nowosielce. Powiat sanocki

Przez lata mojej "działalności rowerowej" mijałem, na trasie, setki, jak nie tysiące ciekawych "budowli" z okresu PRL. Przystanki autobusowe. Powstawały niemalże w każdej miejscowości przez którą przejeżdżał, już legendarny, autobus PKS.

Były i nadal są: małe, duże. Wykonane z naturalnego budulca - drewna, jak również, te betonowe: z cegły, pustaka. Pokryte, w tamtym okresie głównie eternitem (dziś już rzadko spotykane), blachą, czy wspomnianą we wstępie papą. Z zakratowanymi okienkami oraz wieloma stalowymi dodatkami i dużym logo z napisem PKS.

Kiedyś (również teraz, chociaż mniejszej intensywności) stanowiły miejsce schadzek miejscowej młodzieży (i nie tylko). To tam odbywały się ważne rozmowy pomiędzy mieszkańcami, głównie wsi. Zawierano nowe znajomości, nie rzadko przy wspomaganiu lokalnych trunków - dla luźniejszej atmosfery. Były i są miejscem noclegowym dla wielu.

Wchodząc na teren przystanku autobusowego rodem z PRL-u, niejednokrotnie zostaniemy przystopowani przez, nie do końca, przyjemne zapachy i brak porządku. Czym wielu zniechęca do zatrzymania się w takim miejscu.
Wisłok Wielki. Powiat sanocki

Dziś są w wielu miejscach traktowane "po macoszemu". Trzeba "jakoś" o nie dbać. Nie zawsze się wie jak. Też nie zawsze jest się w stanie upilnować je przed dewastacją przez różne osoby, które zazwyczaj traktują te miejsca jak swoistego rodzaju siłownię czy ring. Jednak należy powiedzieć, że są miejsca, gdzie jest na nie pomysł. Stają się wtedy atrakcją. Jak ma to miejsce chociażby w miejscowości Długie oraz Nowosielce, w powiecie sanockim (pomalowane przez Pana od Malowania). Jak również we wsi Płonna, powiat sanocki (pomalowane przez znanego coraz bardziej Arkadiusza Andrejkowa, o którym pisałem TUTAJ), a przedstawiona na nim postać to Stefan Dymiter, pseudonim Cororo. Niewidomy, romski skrzypek, pochodzący ze wspomnianej Płonnej. Jako uliczny grajek w Krakowie zdobył sławę oraz inspirował wielu artystów.

Zatem zapraszam do obejrzenia niewielkiej galerii, powstałej na przestrzeni minionych sezonów. Są to głównie obiekty z okolicznych miejscowości i powiatów miejsca zamieszkania. Tym wpisem chciałem byś zwrócił uwagę na otoczenie. To co kiedyś stanowiło ważne miejsce na mapie miejscowości, dziś bardziej stanowi miejsce odpoczynku mówiące o minionej historii.

Jeżeli ktoś z Was przeoczył poprzedni wpis, z "jutubowymi" propozycjami, ma możliwość nadrobić zaległości i kliknąć TUTAJ.
Zachęcam również do "poszperania" w blogu ZAGINIONY TURYSTA. Być może znajdziesz coś dla siebie. Żeby to ułatwić, pod każdym z wpisów są umieszczone tzw. ETYKIETY, które grupują posty w poszczególne kategorie.
Bażanówka. Powiat sanocki

Jędruszkowce. Powiat sanocki

Niebieszczany. Powiat sanocki


Załuż. Powiat sanocki

Moszczaniec. Powiat sanocki

Posada Jaśliska. Powiat krośnieński

Bondyrz. Powiat zamojski

Guciów. Powiat zamojski

Gdzieś za Zwierzyńcem. Powiat zamojski

Zahoczewie. Powiat leski

Zahoczewie (?). Powiat leski

Hoczew. Powiat leski

Pobiedno. Powiat sanocki

Nadolany. Powiat sanocki

Sklep rodem z PRL. Nadolany. Powiat sanocki

Długie. Powiat sanocki

Długie. Powiat sanocki

Nowosielce. Powiat sanocki

Nowosielce. Powiat sanocki

Nowosielce. Powiat sanocki

Hłomcza. Powiat sanocki

Tyrawa Solna. Powiat sanocki

Płonna. Powiat sanocki


Jeśli podoba Ci się to co robię, jaką pracę wykonuję i chcesz mnie wesprzeć w rozwoju bloga i kanału na youtube możesz udostępnić stronę w swoich mediach społecznościowych lub postawić mi wirtualną kawę :) Kliknij poniżej i wypijmy kawę wg Twojego uznania :) Będzie mi bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tekst, opracowanie, zdjęcia: Przemek Posadzki / Zdjęcia są chronione prawem autorskim. Zakaz kopiowania i rozpowszechniania bez zgody autora.

Komentarze

  1. Ciekawy temat. Architektura często niezauważana i pomijana, aj jednak komuś kto z tych budowli korzystał miło powspominać. Swoją drogą te że zdjęć całkiem zadbane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak to prawda co piszesz. Warto zwracać uwagę, na tego typu zabudowania. Jest też kanał na YT, gdzie ktoś pokazuje przystanki już odnowione, z "nowym życiem".

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce