Z wysokości siodełka cz. XXXVII. Singletrack [FILM]

Na przestrzeni kilku ostatnich sezonów, w Polsce, na sile przybrała budowa tras rowerowych w lesie i na jego pograniczu. Dzięki inicjatywom społecznym, leśnikom, przy wsparciu urzędników, środków finansowych pochodzących z samorządów lokalnych czy UE, dziś w naszym kraju mamy wiele tras typu SINGLETRACK.

Tablica informacyjna, tuż obok OW Wołosate

Dłuższe, krótsze. Trudne, średnio trudne i łatwe. Z widokami i bez rozległych  krajobrazów. Przy szlakach pieszych. Z długimi podjazdami oraz takie gdzie będzie trzeba skorzystać z wyciągu lub kolejki i dopiero wtedy korzystać z tego typu trasy.

Cechami wspólnymi będzie to, że trasy poprowadzone są głównie w lasach, z wieloma przeszkodami - utrudnieniami (celowo). Będą to: mosty, brody rzeczne, rolery, progi, stoliki, strome zjazdy, drewniane podkłady i mnoga ilość ostrych zakrętów wśród drzew. A to wszystko po szutrze, piachu, specjalnie przygotowanym podłożu, korzeniach drzew czy kamieniach.

Dziś zapraszam do wspólnej jazdy bieszczadzkim lasem. W jego samym sercu, tuż u podnóża pięknej Góry HON, znanej również pod nazwą Wierch nad Majdanem, (820 m. n.p.m.) jest SINGLETRACK POD HONEM.

Jest piękny wrześniowy weekend. Bieszczady z mniejszym natłokiem przyjezdnych. Dużo swobody i przestrzeni. Wolne miejsca parkingowe. Cisna. To z tego miasteczka można się wybrać w kierunku trasy lub dojechać na parking, na sam jej start. Nieopodal Bacówki pod Honem.

Jednak ja, polecam zostawić samochód na innym parkingu, najlepiej pod Urzędem Gminy Cisna i spokojnie dojechać na trasę rowerem. Wtedy można się rozgrzać przed naprawdę ostrą jazdą.

Trasa. Jeden z ostrych zakrętów

Sam SINGLETRACK POD HONEM ma 13 kilometrów długości, o charakterze pętli. Z czego 7,5 km podjazdu i 5,5 km zjazdu. Jest trasą jednokierunkową, o średnim poziomie trudności, odcinkowo trudnym. Start na wysokości 625 m. n.p.m., do jego najwyższego punktu 925 m. n.p.m., co daje przewyższenie 300 metrów.

Wg mojej, subiektywnej, oceny trasa jest poprowadzona naprawdę atrakcyjną częścią lasu. Z kilkoma panoramami. A największym jej krajobrazowym plusem będzie to, że sam szczyt singletracka przebiega tuż obok czerwonego GŁÓWNEGO SZLAKU BESKIDZKIEGO.

Początkowo trasa jest dosyć łatwa. Trochę po wypłaszczeniu, z niewielkimi podjazdami. Jednak z każdym kilometrem jej trudność będzie wzrastać, a sił, włożonych w ich pokonanie, potrzebnych będzie coraz więcej. Jednak jest to "po coś". Kilka przeszkód, trochę wody, błota, kamieni. Sporo wąskich zakrętów. Jak to na tego typu trasach.

Sam podjazd na wysokość 925 m. n.p.m. potrafi dać się we znaki. Jednak "osłodą" będzie widok z GSB na zachodnią część Bieszczadów.

Widok z singletracka. Po prawej stronie widoczna Połonina Wetlińska

Zjazd. Szybko, wąsko, z przeszkodami. Trzeba być czujnym by w odpowiednim momencie reagować na szybko zmieniającą się trasę i pojawiające się przeszkody. Mi osobiście, jako nowicjuszowi na singletracku, przytrafiło się, o mały włos, nie "wystrzelić" z ostrego zakrętu poza trasę oraz nie na czas zareagować na jeden z progów. Całe szczęście obyło się bez "gleby". Co nie zawsze jest to oczywiste w tego typu jeździe.
Później, patrząc na dane z zapisu GPS, maksymalna prędkość oscylowała w granicach 33 km/h. Czy to dużo, czy mało? Nie wiem. Dla mnie wystarczająco.

Niemalże pięć i pół kilometra zjazdu, ciekawa i kręta trasa, pośród bieszczadzkiej przyrody sprawia mega frajdę.

Jeżeli ktoś z Was będzie miał okazję do przejechania jakikolwiek singletrack, zdecydowanie polecam i zachęcam. Oczywiście "mierząc siły na zamiary". Biorąc także pod uwagę fakt, że są też miejsca gdzie, nazwijmy to: "podstawowym rowerem" nie za bardzo będzie to możliwe. Niekiedy umiejętności jakimi będzie trzeba się wykazać będą musiały być znacznie większe. Dlatego, na początku swojej przygody z tego typu "atrakcjami", zacząć od tras łatwiejszych i sprzyjającym początkującym.

INFORMACJE O PROJEKCIE
Trasa rowerowa SINGLETRACK POD HONEM
* Projekt: porta Rusica - z Połonin w Bieszczady. Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 - 2020.
* Cel projektu: zwiększenie poziomu wykorzystania przyrodniczego ikulturowego pogranicza polsko-słowackiego (Powiat Leski, okres Snina).
* Partner wiodący: Powiat Leski.
* Partnerzy: Lesopolnohospodarsky majetok Ulić, statny podnik, Nadleśnictwo Cisna.
* Trasa jednokierunkowa.
* Długość: 13 kilometrów.
* Przewyższenie pomiędzy najniższym (625 m. n.p.m.), a  najwyższym (925 m. n.p.m.) punktem trasy - 300 metrów.
* Poziom trudności: średni, odcinkowo trudny.
* Zarządca trasy: Nadleśnictwo Cisna.

Tablica informacyjna trasy

Trasa
Zatem zapraszam na film. Będzie trochę długo, jednak zachęcam do cierpliwości i oglądania. Będzie szybko, las, sporo ostrych zakrętów, zieleni. Podjazdów, zjazdów. Przeszkód.
Przy okazji chciałbym pozdrowić Piotrka, z Krakowa, z którym przejechaliśmy singletrack :) Piona
Jakoś filmu trochę obniżona przez serwis YouTube :(

Jeżeli na tyle będzie podobał się Wam film, polubcie, lub nie, zostawcie jakiś komentarz lub udostępnijcie. Będzie mi miło... :)


Jeśli podoba Ci się to co robię, jaką pracę wykonuję i chcesz mnie wesprzeć w rozwoju bloga i kanału na youtube możesz udostępnić stronę w swoich mediach społecznościowych lub postawić mi wirtualną kawę :) Kliknij poniżej i wypijmy kawę wg Twojego uznania :) Będzie mi bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tekst, opracowanie, zdjęcia, film: Przemek Posadzki / Zdjęcia są chronione prawem autorskim. Zakaz kopiowania i rozpowszechniania bez zgody autora.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce