Tam gdzie Karol Wojtyła chodził do pracy [FOTO + VIDEO]

Skały wapienne, kamieniołom, Karol Wojtyła. Słowa klucz, które stanowią temat dzisiejszego wpisu. Kiedyś, miejsce ciężkiej pracy wielu ludzi. Dziś piękny zalew z lazurowym kolorem wody. Zimnej wody.

O jakim miejscu mowa? Pewnie wielu z Was już się zorientowało. To krakowski Zakrzówek. Miejsce dziś oficjalnie niedostępne.

Wpis ma bardziej zwrócić uwagę na to, iż w naszym kraju pięknych miejsc pod dostatkiem. Czasami nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak to mawia pewien wykładowca uniwersytecki, taki swoistego rodzaju "smaczek".

Zakrzówek dziś jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Po zalanym, w 1990 r. kamieniołomie wapienia. Składa się na niego dwa zbiorniki, połączone przesmykiem na około 25 metrów. Do każdego z nich jest tylko po jednym zejściu.

Lustro wody otaczają niemalże pionowe ściany ówczesnego wyrobiska skalnego, na których koronie znajduje się roślinność. Maksymalna głębokość to 32 metry. Woda jest bardzo zimna o pięknym lazurowym kolorze, który współgra z białymi wapiennymi skałami.

Jeszcze nie tak dawno, na terenach zalewu swoją bazę mieli szkolący się płetwonurkowie. Aktualnie jest tam zakaz wstępu i korzystania z kąpieli.

Podwodne "atrakcje" znajdują na głębokości od 7 do 21 metrów i są to m.in. "duży fiat", autobus, furgonetka, łodzie a także dawna przebieralnia robotników. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica, upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i filmu video (dostępny na końcu strony) :)


























Jeśli podoba Ci się to co robię, jaką pracę wykonuję i chcesz mnie wesprzeć w rozwoju bloga i kanału na youtube możesz udostępnić stronę w swoich mediach społecznościowych lub postawić mi wirtualną kawę :) Kliknij poniżej i wypijmy kawę wg Twojego uznania :) Będzie mi bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Tekst, opracowanie, zdjęcia, video: Przemek Posadzki
/ Zdjęcia są chronione prawem autorskim. Zakaz kopiowania i rozpowszechniania bez zgody autora.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce