Rowerem po Polsce

Każdego dnia słońce skromnie przedziera się przez zimowe chmury do naszych okien zachęcając do pierwszych przejażdżek rowerowych tego roku.

Co prawda jeszcze przez jakiś czas będziemy mieć "na sobie" ograniczenia ale gdy to minie, będzie można na poważnie myśleć o dłuższych wypadach rowerowych, po swojej okolicy jak i po Polsce.
Beskid Niski widziany z Pogórza Bukowskiego
Z tą myślą przygotowałem kilka propozycji szlaków rowerowych, w różnych zakątkach naszego kraju.

W internecie znajdziemy wiele specjalistycznych serwisów, w których zasobach znajduje się ogromna ilość szlaków rowerowych, zarówno tych oficjalnie wytyczonych, jak i takich, które zostały przedstawione przez osoby przemierzające konkretne trasy.

Polska jest dużym obszarowo krajem, jednak ze skąpą ilością oficjalnych tras rowerowych w porównaniu z innymi krajami. Jesteśmy na dorobku powstawania szlaków. Często w mediach słyszymy o kolejnych inicjatywach budowy nowych traków rowerowych. Np. propozycja powstania ROWEROSTRADY Solina - Zakopane. Zbierane są podpisy pod listą poparcia na rzecz budowy wspomnianej trasy. Gdyby ktoś chciał dołożyć własną cegiełkę, zachęcam do kliknięcia T U T A J i złożenia swojego wyrazu poparcia. Kilka słów o trasie znajdziecie T U T A J.

Pierwszą trasę jaką zaproponuję będzie VELO DUNAJEC, na terenach województwa małopolskiego.
Velo Dunajec
Szlak ma być w całości gotowy w tym roku i ma być najlepszym i najpiękniejszym w całej gamie arterii rowerowych w naszym kraju. Miejmy nadzieję... Najpiękniejsze zakątki województwa, od Zakopanego przez Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki do nizin za Tarnowem.
Niemalże dwustukilometrowa trasa, która wiedzie prawie wzdłuż całego Dunajca. Trasa w oddali od ruchu samochodowego, z wysokim standardem, na który składają się: gładki asfalt, czytelne oznaczenia, Miejsca Odpoczynku Rowerzystów i mapy mające pomóc rowerzystom w planowaniu dalszych kilometrów. Szlak VeloDunajec tak został poprowadzony by rowerzysta miał możliwość poznania najpiękniejszych miejsc w Małopolsce. Zabytkowa, drewniana i murowana architektura, średniowieczne zamki i bardzo ciekawe klasztory.

Trasa z googlemaps T U T A J

Velo DUNAJEC 

Teraz z południa przeniesiemy się w północną część Polski. Dokładnie na Kaszuby. Trasa jaka może być niezwykle interesująca to KASZUBSKA MARSZRUTA.
Wspomniany trak jest systemem szlaków rowerowych przebiegające przez tereny powiatu chojnickiego. Liczy niemalże 200 kilometrów. 
Źródło: ekskursja.pl
Ścieżki Kaszubskiej Marszruty zaprojektowano tak by były zlokalizowane w tzw. pasach przeciwpożarowych. Szlaki rowerowe poprowadzone zostały, także drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu oraz drogami szutrowymi i gruntowymi. Trasa Marszruty to również infrastruktura turystyczna: tablice informacyjne, przystanki rowerowe, parkingi, kładki – mosty.
Jak informują pracownicy Parku Narodowego Bory Tucholskie: szlaki pozwalają w atrakcyjny sposób, pośród bogactwa przyrodniczego powiatu chojnickiego, zwiedzić najciekawsze miejsca regionu pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Na terenie Parku Narodowego wytyczono czterokilometrowy odcinek Bachorze – Małe Swornegacie oraz wzdłuż północnej granicy Parku w Drzewiczu.
Wytyczono cztery główne szlaki i jeden łącznikowy. Oznaczone kolorem zielonym (41,8 km - mapa TUTAJ), czerwonym (55,8 km - mapa TUTAJ), żółtym (66,1 km - mapa TUTAJ), czarnym (32,6 km - mapa TUTAJ).
Kilka atrakcji na szlaku: Park Narodowy Bory Tucholskie, Jezioro Charzykowskie z miejscowością wypoczynkową Charzykowy, Zabytkowa wyłuszczarnia nasion w Klosnowie.

KASZUBSKA MARSZRUTA


Z północy Polski jedziemy na tereny Wielkopolski, ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska. Dokładnie do Doliny Baryczy. Prawdopodobnie, dla wielu z nas, mało znana kraina z bogatą "przestrzenią przyrodniczą". Mój typ padł na Szlak pomarańczowy DOLINA BARYCZY. Trakt rowerowy wiedzie wzdłuż całego biegu rzeki Baryczy. Od Antonina w Wielkopolsce aż po ujście Baryczy do Odry w Wyszanowie w Lubuskiem, lub w odwrotną stronę :)

Źródło: dolnyslask.travel
Na obszarze Doliny Baryczy turyści mają do dyspozycji 527 kilometrów oznakowanych tras rowerowych. Szlak pomarańczowy Dolina Baryczy jest główną trasą turystyczną, liczącą sobie 95 kilometrów
Dolina Baryczy to największy w Polsce ornitologiczny rezerwat Stawy Milickie – prawdziwy ptasi raj i wymarzone miejsce do birdwatchingu. Dlatego też zalecane jest by na "wędrówkę rowerową" zabrać ze sobą lornetkę, dzięki której można obserwować rzadkie gatunki ptaków zamieszkujących Dolinę. Dla tak przygotowanych rowerzystów przygotowano, na trasie, specjalna infrastrukturę do ptasich obserwacji, w postaci wież i czatowni. Jedno z ciekawszych miejsc do tego rodzaju kontaktu z przyrodą biegnie pomiędzy Stawnem, a Nowym Grodziskiem.

Kilka ciekawych miejsc na szlaku:
* staw Jan - największy i jeden z najstarszych stawów kompleksu Potasznia, o naturalnie ukształtowanej linii brzegowej,
* staw Czarny Las - największy staw kompleksu Krośnice (zwanego też Czarnymi Stawami). Ten stary, od dawna nie przebudowywany kompleks leży wśród olsów, łęgów i grądów, a na jego groblach rośnie wiele pomnikowych dębów,
* Grabownica - zachował się tu XIX-wieczny cmentarz ewangelicki, położony na zachód od wsi, wśród starych dębów, lip i daglezji,
* Ruda Milicka - wieś przy stawach kompleksu Stawno, z zachowanym jazem z przełomu XIX i XX wieku. W zachodniej części wsi tzw. Gajówka - zabytkowy budynek z XIX wieku, o konstrukcji szachulcowej,
* Milicz - główne miasto regionu. W mieście ciekawe miejsca: Kościół Łaski (obecnie pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli) o konstrukcji z muru pruskiego, średniowieczny Rynek z zabudową z XIX i początków XX wieku, zespół pałacowo-parkowy z ruinami średniowiecznego zamku, klasycystycznym pałacem,
* kompleks stawów Ruda Sułowska - jeden z pięciu kompleksów, wchodzących w skład rezerwatu przyrody "Stawy Milickie" (film TUTAJ),
* Radziądz - wieś z cennym barokowym kościołem św. Karola Boromeusza, o unikalnej konstrukcji opartej na planie łańcuchowym. *
* i wiele, wiele innych o których możemy dowiedzieć się TUTAJ *

Na Pomarańczowym szlaku Dolina Baryczy znajdują się niezbędna infrastruktura rowerowa. 

Inne szlaki na terenie Doliny Baryczy to: Międzynarodowy Szlak Rowerowy Euro Velo R9; Trzebnicka Pętla Rowerowa; Szlak W Dolinę Baryczy.



To TYLKO trzy propozycje szlaków rowerowych, w różnych częściach Polski. Jest ich znacznie, znacznie więcej. Sieć dróg i tras rowerowych w naszym kraju z roku na rok przybywa. Dlatego  zachęcam Was do poszukiwania atrakcyjnych, ciekawych przyrodniczo i krajobrazowo traktów rowerowych, z dala od miejskiego zgiełku. Takich, które pozwolą odetchnąć pomimo zmęczenia fizycznego. Dotknąć życia w postaci przyrody. Odetchnąć świeżym leśnym powietrzem. Dzięki temu możemy nabrać większego dystansu do wielu sytuacji życiowych i budować poczucie własnej przynależności do przyrody, z zachowaniem jej poszanowania.
 
Jak szukać dla siebie odpowiednich szlaków? Jak tworzyć nowe, odpowiednie do swoich możliwości, trasy rowerowe? Czym się kierować i jak się przygotować do wyjazdów rowerowych? O tym i nie tylko, już niebawem na blogu ZAGINIONY TURYSTA. Dlatego już dziś zachęcam do jego śledzenia i korzystania z już istniejących treści :)

Jeszcze jedna trasa rowerowa. BARDZO rozbudowana :) Ciekawi Cię jaka? Zajrzyj na EuroVelo

Tekst, opracowanie: Przemek Posadzki
Źródła: podawane w odnośnikach


Jeśli podoba Ci się to co robię, jaką pracę wykonuję i chcesz mnie wesprzeć w rozwoju bloga i kanału na youtube możesz udostępnić stronę w swoich mediach społecznościowych lub postawić mi wirtualną kawę :) Kliknij poniżej i wypijmy kawę wg Twojego uznania :) Będzie mi bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce