Najlepsza piątka atrakcji turystycznych Polski

Kilka dni temu Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła TOP 5 najlepszych atrakcji turystycznych w naszym kraju.

Głosy były oddawane przez internautów na wybrane przez siebie atrakcje turystyczne. Na swojego turystycznego faworyta mogliśmy głosować od sierpnia 2015 roku.
Źródło: www.pot.gov.p
Jak podaje Polska Organizacja Turystyczna początki głosowania były ospałe, by później mogły nabrać oszałamiającego tempa.
Prawie każda z atrakcji, która znalazła się w najlepszej piątce, nawiązuje do historii Polski.

Na pewno samo wyróżnienie dla poszczególnych miejsc pozwoli z jednej strony potencjalnym turystom na odwiedziny wybranej atrakcji z TOP  5, a z drugiej przyczyni się do jej rozgłosu.

Pięć najlepszych atrakcji turystycznych Polski:
1. Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem - 26,7% głosów.
2. Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni -  20,5% głosów.
3. Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała - 10,3% głosów.
4. Puszcza Białowieska – UNESCO/Białowieski Park Narodowy -  8,9% głosów.
5. Skansen w Sanoku - 8% głosów.
Źródło: www.pot.gov.p

1. INSCENIZACJA BITWY POD GRUNWALDEM.
Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. 2010 r.
fot. Arkadiusz Rutkowski, INFOMAN
Źródło: http://www.grunwald1410.pl/index.php?cat=7&gal=293
Inscenizacja bitwy grunwaldzkiej jest rozgrywana już od osiemnastu lat (od 1998 r.). Miesiąc, w którym toczona jest bitwa, to ciepły lipiec. Jak podaje serwis aktualnościturystyczne.pl: w jej przygotowanie i przebieg angażuje się prawie półtora tysiąca rekonstruktorów i miłośników średniowiecza z całego świata. Gromadzi kilkadziesiąt tysięcy turystów. Wydarzenie jest elementem programu obchodów Dni Grunwaldu. Główną atrakcją jest odtworzenie przebiegu największej bitwy średniowiecznej Europy, którą 15 lipca 1410 roku toczyły sprzymierzone wojska polsko-litewskie pod wodzą Władysława Jagiełły z hufcami państwa zakonu krzyżackiego na polach pomiędzy wsiami Grunwald, Stębark, Łodwigowo i jeziorem Lubeń. (ŹRÓDŁO)

W starciu dwóch armii i pokazach biorą udział członkowie bractw rycerskich z wielu krajów Europy i bardziej odległych rejonów na przykład Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii. Podczas Dni Grunwaldu można zwiedzać zrekonstruowaną wioskę rycerską, brać udział w zabawach i grach rycerskich, nabyć pamiątki oraz uzupełnić ekwipunek rycerski.
(ŹRÓDŁO)

W roku 2010, w którym przepadała 600. rocznica Bitwy pod Grunwaldem, inscenizacja stała się największym na świecie widowiskiem historycznym. W pole wyszło ponad 2,2 tys. rycerzy, ich walkę obserwowało ponad 100 tys. widzów. Najbliższa inscenizacja bitwy rozegrana zostanie 16 lipca 2016 roku, rozpocznie się o godzinie 15.00. (ŹRÓDŁO)


2. MUZEUM WSI KIELECKIEJ - PARK ETNOGRAFICZNY W TOKARNI.
Park Etnograficzny w Tokarni.
Widok na zabudowę Sektora Małomiasteczkowego.
Źródło: http://mwk.com.pl/pl/multimedia/galeria_zdjec/park_etnograficzny_w_tokarni_1/sektor_malomiasteczkowy/
Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni (niedaleko zamku w Chęcinach) powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. (ŹRÓDŁO)

W dolinie Czarnej Nidy, obszarze około 65. hektarów (z czego 20 hektarów to przepiękny las, ulubione miejsce przechadzek wielu turystów), rozmieszczono w układzie przestrzennym wsi, kilkadziesiąt drewnianych zabytkowych obiektów budownictwa wiejskiego, które przeniesiono z różnych miejscowości kielecczyzny. (ŹRÓDŁO)

Wieś to także pracownie artystów ludowych. W zagrodzie z Bukowskiej Woli prezentowana jest twórczość słynnego rzeźbiarza ludowego Jana Bernasiewicza i jego żony, poetki ludowej zainspirowanej drewnianymi rzeźbami męża. (ŹRÓDŁO)


3. KOLEJ WĄSKOTOROWA ROGÓW-RAWA-BIAŁA.
Kolejka na trasie Rogów - Rawa - Biała.
Źródło: http://kolejrogowska.pl/?page_id=2
Wybudowana została w 1915 roku przez pruską armię. Służyła celom zaopatrzenia oddziałów frontowych w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, linia zarządzana była przez Polskie Koleje Państwowe. Ruch towarowy odbywał się na tej trasie do roku 2001. Przed likwidacją uratowali Rogowską Kolej Wąskotorową hobbystów z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, wspierani przez Starostwo Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, które przejęło linię i tabor od PKP. W 2003 roku przywrócono kursowanie turystycznych pociągów pasażerskich z Rogowa przez Rawę Mazowiecką do Białej Rawskiej.

Obecnie jest najdłuższą muzealną trasą kolejową w Polsce liczącą blisko 50 km. Kolekcja poddawanego renowacji wąskotorowego taboru jest jedną z największych w Europie. Wszystkie wyremontowane przez Fundację lokomotywy i wagony mają oryginalne wyposażenie i dawne oznakowania. Przejazd jest tym atrakcyjniejszy, gdy może być połączony ze zwiedzaniem zabytków wzdłuż trasy.
(ŹRÓDŁO)

4. PUSZCZA BIAŁOWIESKA - UNESCO / BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY.
Puszcza Białowieska.
Źródło: http://www.polska.pl/turystyka/zabytki-unesco/puszcza-bialowieska/
Najstarszy park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie o powierzchni ponad 10,5 tys. hektarów. Pod ochroną ścisłą jest 4, 8 tys. hektarów. Wokół parku utworzono otulinę o powierzchni 3,3 tys. hektarów. Białowieski Park Narodowy utworzony został w 1932 r., restytuowany po ostatniej wojnie pod obecną nazwą. W 1979 roku obszar ochrony ścisłej wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, uzyskał też status światowego rezerwatu biosfery. W 1992 roku UNESCO dołączyło część białoruską tworząc obiekt transgraniczny polsko-białoruski. Powierzchnia całej puszczy przekracza 150 tys. ha, z czego w granicach Polski leżą 62 tys. hektarów. Obecny stan puszczy zachowany został w stanie, w jakim przyroda w środkowej Europie wyglądała wieki temu. Centralny fragment puszczy jest najlepiej zachowanym naturalnym lasem liściastym i mieszanym na Niżu Europejskim. (ŹRÓDŁO)

Symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr. To właśnie w Białowieskim Parku Narodowym ocalono od wyginięcia ten gatunek. W XVIII wieku żubry zostały niemal do ostatniej sztuki wystrzelane podczas polowań ówczesnych władców i przez kłusowników. W 1919 zabity został ostatni żubr. Do Białowieży sprowadzono osobniki z ogrodów zoologicznych i początkowo hodowano je na osobnym dziedzińcu. Dopiero w roku 1952 pierwsze okazy zostały wypuszczone na wolność. Obecnie na terenie Polski żyje około 400. żubrów a na Białorusi około 300. Na całym świecie jest ich 3 tys., i każdy z nich miał przodków pochodzących z Białowieży. (ŹRÓDŁO)

Przez park prowadzą trzy szlaki piesze o łącznej długości 21 kilometrów, dwa szlaki rowerowe liczące 14 kilometrów i jedna ścieżka edukacyjna. (ŹRÓDŁO)


5. SKANSEN W SANOKU.
Zabudowa Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Fot. Przemek Posadzki.
Wymieniany jest wśród najbardziej znanych muzeów typu skansenowskiego w Europie. Posiada bogate zbiory. Usytuowanie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich, wiernie oddaje typowe dla Podkarpacia naturalne ukształtowanie terenu i występującą na tym obszarze roślinność. Sanocki skansen jest pierwszym w powojennej Polsce i największym w kraju muzeum etnograficznym. Zajmuje blisko czterdzieści hektarów. Dla zwiedzających otwarty został w 1966 roku. (ŹRÓDŁO)

Muzeum w Sanoku prezentuje kulturę ludową, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian chroniąc przed zapomnieniem wyróżniający dorobek i odrębności kulturowe dawnych mieszkańców polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. (ŹRÓDŁO)

W muzealnych zbiorach zgromadzono ponad 30 tys. eksponatów z zakresu kultury ludowej regionu, kultury mieszczańskiej, sakralnej, dworskiej i judaików. (ŹRÓDŁO)

Roczna frekwencja w sanockim skansenie jest wysoka, wynosi około 100 tys. turystów z Polski i wielu krajów świata. Regionalne dania serwuje gościom Gospoda pod Białą Górą mieszcząca się w zabytkowym spichlerzu z Przeczycy z XVIII wieku. Teren skansenu był plenerem zdjęć filmowych. Ostatnio kręcono tu „1920. Wojna i miłość” w reżyserii Macieja Migasa i „Syberiadę polską” Janusza Zaorskiego. (ŹRÓDŁO)


Tekst, opracowanie: Przemek Posadzki
Źródło:http://aktualnosciturystyczne.pl/produkt-turystyczny/rycerze-dali-lekcje-jak-wygrywac-pod-grunwaldem-i-w-sondazach
http://www.polska.pl/turystyka/zabytki-unesco/puszcza-bialowieska/
http://kolejrogowska.pl/?page_id=2
http://mwk.com.pl/pl/multimedia/galeria_zdjec/park_etnograficzny_w_tokarni_1/sektor_malomiasteczkowy/
http://www.grunwald1410.pl/index.php?cat=7&gal=293
www.pot.gov.p

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce