Pełnosprawna niepełnosprawność

Zapewne tytuł wpisu jest dosyć zastanawiający, dający do myślenia i, mam nadzieję, powodujący chęć "wejścia" i przeczytania artykułu.

Zastanawialiście się czy ludzie niepełnosprawni są w stanie żyć w społeczeństwie w sposób pełnosprawny? Czy mogą uczestniczyć w różnych formach turystyki i rekreacji? Może wśród nas, w naszym pobliżu, żyją właśnie osoby doświadczone jakimś stopniem niepełnosprawności. Nie będę w tym momencie dzielił ludzi na jej określony typ, bo to nie jest najważniejsze w tym momencie.
Natomiast najważniejsze jest to, że ludzie doświadczający różnego rodzaju dyskomfortu mogą, a nawet muszą, czynnie uczestniczyć w życiu społeczeństwa.
Kadr z X Ambassadors - Renegades
Mój wpis nie ma celu i zadania teoretyzowania, grupowania ludzi na poziomy i "segmenty" niepełnosprawności, tylko zwrócenie uwagi, że niepełnosprawni przy pomocy innych mogą doskonale rozwijać swoje pasje. Zarówno te sportowe - rekreacyjne, jak i te turystyczne (i nie tylko).

W tym momencie możemy podawać niezliczone ilości przykładów, które będą nam uświadamiały, że osoba niepełnosprawna to tak na prawdę OSOBA PEŁNOSPRAWNA, tylko potrzebująca większej uwagi i pomocy.

Niewidomy dziennikarz Łukasz Żelechowski i maratończyk z jednym płucem Piotr Pogon w 2011 roku, zdobyli najwyższy szczyt Andów - Aconcagua (6 962 m n.p.m.).

Niepełnosprawni: Marcin Mikulski (porażenie czterokończynowe) i Mirosław Pawłowski (porażenie dwukończynowe), kot Beethoven (niesłyszący) oraz asystenci: Joanna Mikulska i Jacek Październy ze Stowarzyszenia FAON, w ramach akcji Dotknięcie Matterhornu (4 478 m n.p.m.) mieli możliwość przekroczenia granicy wysokości dla osób niepełnosprawnych.

Wyprawa na Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.), wzięli w niej udział: 
- Jan Mela jest najmłodszym w historii zdobywcą Bieguna Północnego i Południowego (stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem).
- Andżelika Chrapkiewicz-Gądek, porusza się na wózku inwalidzkim. Od trzeciego roku życia cierpi na dystrofię mięśniową.
- Krzysztof Gardaś, porusza się o kulach. Wcześniej zdobył już kilka szczytów wchodzących w skład "Korony Ziemi", m.in. Mont Blanc (4 810 m), Aconcaguę (6 962 m) i Elbrus (5 642 m).
- Krzysztof Głombowicz, porusza się o kulach. Przez ponad 20 lat uprawiał różne dyscypliny (ciężary, pływanie, strzelectwo, narciarstwo, lekkoatletykę), jest dziennikarzem.
- Jarosław Rola, porusza się na wózku, jest wielokrotnym mistrzem Polski w narciarstwie alpejskim. W igrzyskach paraolimpijskich w Turynie zajął 10. miejsce w slalomie.
- Piotr Truszkowski, po porażeniu prądem stracił obie nogi. Jest pasjonatem sportów ekstremalnych - srebrnym i brązowym medalistą mistrzostw Polski w lekkiej atletyce (kula, dysk, oszczep).
- Łukasz Żelechowski, jest niewidomy od urodzenia. Pływa, jeździ na rowerze, gra na instrumentach, śpiewa.

Przedstawiłem tylko małą namiastkę przykładów - ludzi, którzy pomimo swojej niepełnosprawności są tak na prawdę pełnosprawni. Dotykają tylko świat tylko w inny sposób. W taki jaki mają "do dyspozycji".
Najważniejsze jednak jest w "tym wszystkim" byśmy chcieli i potrafili otworzyć się na ludzi z pewnymi ograniczeniami i chętnie im pomagali.

X Ambassadors - Renegades

 Disabled Adrenalin Tourism- 9Lives Adventures- Beyond Boundaries

 Jak widać zwiedzanie takich zabytków jak Koloseum w Rzymie jest możliwe! :)





Tekst, opracowanie: Przemek Posadzki
Źródło:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Niepelnosprawni-zdobywcy-Kilimandzaro-wrocili-do-kraju,wid,10450835,wiadomosc.html?ticaid=1165e9

http://www.kson.pl/gazeta/turystyka/549-niepelnosprawna-turystyka-niepelnosprawni-zdobywcy-czyli-po-prostu-dotkniecie-matternhornu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce