Idź do lasu! Poczuj wolność!

Zastanawialiście się jaki ze sportów zimowych jest najtańszy w uprawianiu? Jest ich kilka. Ja zainspirowany kilkoma źródłami wybrałem jeden. To narciarstwo biegowe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: potrzebujemy tylko śniegu i nart.

Jako, że Polska jest w znacznej większości krajem nizinnym, na biegówkach możemy "śmigać" prawie wszędzie. Także w lesie. To właśnie tam, łącząc biegówki z terenem leśnym poczujemy wolność.

W tym momencie chciałbym w "paru" zdaniach przedstawić ten temat na przykładzie Polski południowo-wschodniej, Bieszczadów i nie tylko.
Bieszczadzki Bieg Lotników.
Źródło: http://www.bieglotnikow.pl/historia#Fotogalerie fot. Jacek Bis
Bieszczadzki Bieg Lotników. W miejscowości Ustianowa. W tym roku odbędzie się już 39. edycja. Bieg upamiętnia szkołę szybowcową, która istniała jeszcze przed II wojną światową, a której adeptami byli późniejsi piloci Dywizjonu 303. Trasa prowadzi przez stoki Żukowa (homologacja FIS). Przygotowana jest trasa wyczynowa na długości 5 km oraz trasa rekreacyjna o długości 10 km.


Bieg Tropem Wilka. W 2016 roku odbędzie się 3. edycja imprezy z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Cisna. Dwie edycje miały miejsce w Smereku i Majdanie. Każdorazowo startuje 100. uczestników. W tym roku trasa będzie miała długość 10 km (5 km w jedną stronę i powrót tą samą).


Bieg Tropem Żubra. Inicjatorami są leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany. Organizatorem jest Stowarzyszenie Bieszczadzkie Trasy Narciarskie. Impreza odbywa się w miejscowości Muczne. Corocznie na starcie staje ponad setka biegaczy. Rozpiętość biegu wynosiła, w 2015 r., bagatela 67 lat!
Okolice wielu bieszczadzkich miejscowości stwarzają możliwości do uprawiania narciarstwa biegowego. Do dyspozycji mamy Wiele szlaków oznakowanych, w okolicach Wetliny, Smereka, fragmentami torowisk kolei wąskotorowych.

Nadleśnictwo Rymanów, także daje możliwości do trenowania narciarstwa biegowego. Do tego celu posłuży nam trzykilometrowa trasa, utworzona przed rokiem (2015 r.). Jest ona usytuowana na wysokości ok. 600 m n.p.m. Jest urozmaicona wieloma zjazdami i podjazdami o różnicy wzniesień 30 m. Trasa zlokalizowana jest na terenie miejscowości Puławy.

Zróżnicowane trasy pod względem długości, wzniesień, trudności pozwalają na doskonałe, wspomniane na początku, poczucie wolności. Wolności, którą daje nam przyroda - las.

Piękne krajobrazy, czyste powietrze, niska urazowość narciarstwa biegowego, niskie koszty uprawiania i ogólnodostępność to najważniejsze czynniki przemawiające za wyborem narciarstwa biegowego jako formy spędzania czasu wolnego.


Tekst, opracowanie: Przemek Posadzki.
Źródła: Kalendarz 2016, wydany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.
http://www.cisna.krosno.lasy.gov.pl/
http://esanok.pl/2015/za-nami-ii-bieszczadzki-bieg-narciarski-tropem-zubra-zdjecia-ij001.html
http://www.bieglotnikow.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce