Srebro! Mamy srebro!

Kto z nas mógłby się spodziewać, że w naszym kraju może być coś takiego jak tak szlachetny metal, którym jest srebro w czystej postaci?
Tak właśnie się stało. Kilkanaście dni temu doszło do sensacyjnego odkrycia na terenie naszego kraju. 
W Srebrnej Górze (dolnośląskie), po pięcioletnich, intensywnych poszukiwaniach  odnaleziono kopalnię srebra.
Foto: ESKADE
Niby nic w tym dziwnego. Srebro jak srebro. Otaczamy się w nim na co dzień. Prawie każdy z nas posiada np. biżuterię wykonaną z srebrzystobiałego metalu.

W półtoratysięcznej wsi Srebrna Góra na Dolnym Śląsku, dzień trzynastego listopada okazał się znamiennym dla jej rozgłosu i rozwoju. Na pewno w kontekście turystyki.
Pięć lat potrzebowali eksploratorzy by dokonać fenomenalnego odkrycia kopalni srebra, pochodzącej z XVII wieku. Przez ponad 100 lat była nie odwiedzana przez nikogo. Wszystko odbywało się w niej w zgodzie z naturą i jej rytmem.
Foto: ESKADE
Kopalnia w znacznej części w momencie odkrycia była zalana. W jej wnętrzach istnieje szyb, który może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z kilkoma poziomami. Odkrywcy natknęli się również na fragmenty drewnianej zabudowy oraz drobne narzędzia, naczynia.

Wójt gminy Stoszowice, Paweł Gancarz, na swoim profilu w portalu społecznościowym pisze tak:
Odkopanie sztolni położonej prawie w samym centrum miasteczka należy uznać za wydarzenie niezwykłe. Na podstawie najświeższych informacji można dojść do wniosku, że nie odkryto jedynie pojedynczej sztolni lecz całą dobrze zachowaną kopalnię. Nie można też wykluczyć, że na odkrycie czekać będą nie zbadane do tej pory chodniki oraz zalany wodą szyb lub kilka szybów. Srebrna Góra posiadająca majestatyczną twierdzę oraz zabytkowe miasteczko odzyskała wreszcie trzeci nie mniej ważny element swojej przeszłości czyli zabytkową kopalnię, której symbol figuruje w herbie miasteczka. To że w starej kopalni po raz pierwszy od prawie stu lat rozbłysło światło jest zasługą właścicieli posesji na której znajduje się kopalnia oraz grupy przyjaciół z odległego Rybnika, Wrocławia jak i ze Srebrnej Góry.
Świeżo upieczeni właściciele kopalni wyrażają chęć jej udostępnienia dla licznie przybywających turystów do Srebrnej Góry, są otwarci na współpracę z władzami gminy. Wprawdzie odkrycie kopalni miało miejsce 13 w piątek o godzinie 13 to jednak wszyscy są pełni optymizmu. Największym priorytetem na dzień dzisiejszy jest zabezpieczenie kopalni przed niebezpieczeństwem wystąpienia zawałów. Prace prowadzone podczas odkopywania sztolni są prowadzone pod nadzorem odpowiednich służb konserwatorskich.
Z badaniem materiałów źródłowych związani są aktualnie Panowie: Krzysztof Krzyżanowski Dariusz Wójcik oraz Pan dr. hab Tomasz Przerwa. Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Jana Duerschlag.


Także nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwie czekać na otwarcie kopalni dla wszystkich zwiedzających i po prostu tam się wybrać.
Foto: ESKADE
Foto: ESKADE
Foto: ESKADE
Foto: ESKADE
Foto: ESKADE
Foto: ESKADE
Foto: ESKADE
Foto: ESKADE
Foto: ESKADE
Źródło: gazeta.pl
Tekst, opracowanie: Przemek Posadzki
Fotografie: eskade; ze strony wójta Pawła Gancarza.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce