Dostępność w niedostępności

Zawsze dziwiłem się, że tak wiele krajów na świecie potrafi czerpać duże korzyści z turystyki. Zarówno te ekonomiczne jak i społeczne. Co niektórzy zastanawiają się, co chcę powiedzieć przez słowo "dziwić"? Niby nic takiego a jednak. Mam tu na myśli porównanie właśnie "tych" krajów z krajami azjatyckimi, tj.: Iranem, Irakiem oraz Pakistanem.

Tak bogate kraje w historię, zabytki, kulturę "ukrywają" swoje cenne atrakcje przed światem. Może stwierdzenie o ukrywaniu jest na wyrost, ale coś w tym jest. Wiele z tego co mogła by zobaczyć znaczna część światowej ludności schowana jest za kurtyną konfliktów, wojen, niebezpieczeństwa, które mają miejsce w tej części świata.

Każdy z tych krajów jest "pozostałością" po zachodniej cywilizacji. Kolonizatorzy (Brytyjczycy) w końcu lat 40-tych postanowili "pozostawić" tak cenne i atrakcyjne miejsca Azji.

Ziemie Iranu, Iraku i Pakistanu skrywają w sobie historię która tworzyła się na długo, długo przed narodzeniem Chrystusa. Całe bogactwo jakie kryje się w tej części globu może stać się dla wielu z nas wielkim dziedzictwem ludzkości.

W kilku zdaniach chciałbym przedstawić każdy z tych krajów. Oczywiście pod względem turystycznym.

Irak. Dostępny czy niedostępny?
Państwo Irak kojarzy się w większości z nas w krajem przepełnionym terroryzmem, nienawiścią, wojną, porwaniami, ogólnie mówiąc ze złem.

Z punktu widzenia turystycznego tereny Iraku są jednymi z najbogatszych w tej części świata. Zarówno w złoża naturalne (ropa) jak i bogate w historię, zabytki, kulturę. Irak jest jedną z czterech kolebek wielkich cywilizacji, które istniały na Bliskim Wschodzie. Wciąż można zobaczyć m.in. ruiny świątyń babilońskich.
Irak. Meczet Umm al-Qura.
Fot. SGT Paustovski.
Źródło: http://www.travelin.pl/atrakcja-turystyczna/meczet-umm-al-qura
Na dzień dzisiejszy wjazd turystyczny na iracką ziemię jest tylko dla bardzo odważnych. Zanim ktoś podejmie decyzje o wyruszeniu w tym kierunku musi sobie zdawać sprawę z niebezpieczeństw jakie na niego mogą czyhać. Każdy krok musi być przemyślany i dokładnie zaplanowany.

Turystyka w samym Iraku ma główne cel pielgrzymkowy. Przede wszystkim są to turyści z rodzimych terenów, jak i ościennych krajów.

Żebyśmy mogli wybrać się na "wczasy" musimy wydać ok. 10 tysięcy złoty i skorzystać z usług biura Hinterland Travel, które jest organizatorem wypraw.

Sam Irak jest państwem arabskim na Bliskim Wschodzie, nad Zatoką Perską. Religią dominującą jest islam.

Znaczące atrakcje turystyczne:
- Pomnik Nieznanego Żołnierza w Bagdadzie - Jeden z wielu irackich symboli wojny iracko-irańskiej z lat 1980-1988. W podziemiach znajduje się muzeum, w którym można dowiedzieć się o istocie konfliktu pomiędzy Irakiem a Iranem. W muzeum także mamy możliwość zapoznania się z kulturą i tradycją Bliskiego Wschodu.
- Meczet Umm al-Qura -  Został wzniesiony w 1991 roku, na część zakończenia wojny z Kuwejtem oraz na cześć Husajna. na Kuwejt oraz na cześć reżimu Husajna. Znajduje się on w dzielnicy zamieszkiwanej przede wszystkim przez islamskich Sunnitów. Cechą charakterystyczną  jest wysokość budynku. Ma 43 metry. Każdy z nich odpowiada jednemu dniu wojny w Zatoce Perskiej.
- Meczet Al-Kadhimiya - dla szyickiej społeczności Iraku jeden najważniejszy z meczetów w Iraku. Każdego dnia odwiedzany przez tysiące ludzi.
- Ruiny miasta Hatra - wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO (1985 r.).
Irak. Hatra.
Fot. Véronique Dauge.
Źródło: http://whc.unesco.org/en/list/277/gallery/
 - Starożytne miasto Aszur (Qal-at Szerqat) - wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO (2003 r.).
- Muzeum Narodowe Iraku - ukazuje zwiedzającemu cywilizację Babilonu, Sumerów, Imperium Akadyjskiego, Asyrii i Chaldejczyków. Każdy kto będzie miał okazję do odwiedzenia Muzeum Narodowego będzie miał możliwość bliższego poznania skomplikowanej historii Iraku i krajów ościennych.
- Ogród zoologiczny w Bagdadzie - wielu z nas istnienie takiego obiektu może dziwić. Jak podają różne źródła po ustaniu intensywnych działań zbrojnych zoo odbudowuje się sukcesywnie i powraca do czasów świetności, oferując zwiedzającym możliwość obejrzenia wielu gatunków zwierząt.
- Ktezyfon - starożytne miasto na północno-wschodnim brzegu Tygrysu. W mieście  zachowało się największe na świecie pojedyncze ceglane sklepienie łukowe (szer. 25,5 m.; dł. 48 m.; wys. 37 m.). Zbudowane ok. 600 r.
- Niniwa - starożytne miasto w północnej Mezopotamii.
- Babilon - z Esagilą, gdzie znajduje się świątynia boga Marduka.
- Samarra - Meczet z IX w. z charakterystycznym minaretem w formie spiralnego zigguratu zbudowanego w całości z cegły.
Irak Spiralny minaret meczetu w Samarze.
Fot. Bakr al-Azzawi. Reuters.
Źródło: http://english.al-akhbar.com/node/11453
Oprócz tych powyżej wymienionych miejsc w samym Iraku możemy odnaleźć ich znacznie więcej. Duża ilość stanowisk archeologicznych pozwalają na odnajdywanie co raz to ciekawszych obiektów, będących wartością samą w sobie, stanowiące kolebkę cywilizacyjną człowieka.

Iran. Dostępność otwarta na świat.
Iran podobnie jak jego sąsiad, Irak od razu kojarzyć się może z przemocą, działaniami zbrojnymi. Trzeba jednak przyznać, że ten kraj jest o wiele bardziej spokojniejszy, otwarty na przybyszów z zewnątrz. Wiele mitów jakie towarzyszą Iranowi, już w momencie przybycia do kraju "lega w gruzach". Kraj otwarty, z miłymi ludźmi, traktujący przyjezdnych z szacunkiem i pełną akceptacją.

Sam kraj, pod względem turystycznym jest równie bogaty co Irak. Z tym, że wiele obiektów, zabytków, miejsc turystycznych jest o wiele bardziej dostępny. Irańska społeczność jest przychylna przybyszom z zewnątrz. Są przyjaźnie nastawieni do kontaktów z "obcą dla siebie kulturą", będąc przy tym bardzo zainteresowanymi i chętnymi poznania odmienności. Są otwarci, sympatyczni i gościnni.

Iran to tereny dawnej Persji. Zachowała się niezliczona ilość zabytków, datowana jeszcze przed narodzinami Chrystusa. Ich wartość wzrasta dzięki temu, że są wpisane (wiele z nich) na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Starożytne budowle, meczety, ruiny miast, reliefy skalne, mauzolea oraz grobowce dawnych przywódców.

W tym miejscu warto przedstawić, kilka (z bardzo wielu) zabytków, które stanowią o wartości turystycznej Iranu.
- Kharanaq - wioska w centrum Iranu. Zamieszkuje ją zaledwie dwie rodziny. Pamięta czasy sprzed dominacji islamu. Wszystkie budynki wybudowane są z glinianych cegieł, otynkowane wysuszoną na słońcu mieszanką błota z sianem.
Iran. Kharanaq.
Fot. Marek Dębowski
Źródło: http://mandalay.pl/iran/kharanaq
- Rayen - pustynne miasteczko, w którym mieści się średniowieczna twierdza Arg-e-Rayen. Sama twierdza, mury oraz wszystkie okoliczne budynki zbudowane są z glinianych cegieł.
- Esfahan - miasto w centrum państwa. Znajdują się tutaj jedne z najokazalszych zabytków Iranu. Meczet Piątkowy, jeden z największych na świecie placów - Plac Immama Khomeiniego, zabytkowe mosty na rzece Zayandeh, oraz ormiańskie kościoły (liczące kilkaset lat).
- Bam - zniszczona przez trzęsienie ziemi potężna twierdza Arg-e-Bam, wybudowana ok. 2500 lat temu. Usytuowana w południowo-wschodniej części kraju.
Iran. Yazd.Stare Miasto.
Fot. Marek Dębowski.
Źródło: http://mandalay.pl/iran/yazd
- Choqa Zanbil - północy-zachód kraju. Kompleks świątynny z 1250 roku p.n.e. poświęcony jest elmickiemu bogu Inshushinak. Jest najlepiej zachowanym Zigguratem.
- Ali Sadr - trzecia co do wielkości jaskinia na świecie, usytuowana na północnym-zachodzie Iranu. Znajduje się w niej jezioro i kilka kanałów. Maksymalna wysokość 40 metrów.
- Kandovan - wioska, której mieszkańcy zamieszkują domy będące wykute w skałach.
- Yazd - centralny Iran. Jak podają źródła Yazd jest jednym z najstarszych miast świata. Otoczony jest pustynią co nadaje mu niesamowitego uroku. Sama starówka jest zbudowana w całości z gliniano-piaskowych cegieł.
- Persepolis - miasto założone w 518 p.n.e. było antyczną stolicą Imperium Aszemidów.
Iran. Kandovan.Widok ogólny na wioskę wydrążoną w skałach.
Fot. Marek Dębowski.
Źródło: http://mandalay.pl/iran/kandovan
Samych miejsc, które możemy zobaczyć w Iranie jest bardzo, bardzo dużo. Oprócz tych wymienionych są też takie, które są mniej uczęszczane przez zwiedzających a równie interesujące i intrygujące.
Iran. Rayen.Twierdza.
Fot. Jerzy Choromański
Źródło: http://mandalay.pl/iran/rayen
Warto tutaj przytoczyć słowa turysty, który był i doświadczył Iranu "na własnej skórze". moje wspomnienia, pragnę gorąco zachęcić wszystkich, którzy pragną zobaczyć choć skrawek Bliskiego Wschodu, do odwiedzenia Iranu. Jest to kraj nie tylko pełen wspaniałych i gościnnych ludzi ale także niesamowitych zabytków i krajobrazów. Prawdą jest, że podróże kształcą. Ta podróż nie tylko uświadomiła mi jak piękny jest Bliski Wschód ale także jak silna potrafi być propaganda amerykańska, która zupełnie niesłusznie acz skutecznie wypaczyła wizerunek tego pięknego i sympatycznego kraju jakim jest dawna Persja. - Daniel Radziejewski (http://eturystyka.org/content/view/695/191/)

Pakistan. Miasta czy góry?
Islamska Republika Pakistanu, taką właściwą nazwę nosi kraj o którym także warto napisać "kilka zdań" i zachęcić do zainteresowania się jego historią, kulturą...

Pakistan, tak samo jak Iran i Irak, jest państwem gdzie toczą się mniejsze czy większe działania zbrojne, które mogą zniechęcać do samego kraju jak i do odwiedzenia jego ziem. Niektóre sfery życia w Pakistanie wymykają się spod kontroli rządzących co przenosi się na wewnętrzne stosunku w kraju, jak i z innymi państwami.
Pakistan. Harappa.
Fot. Mohenjo Daro
Źródło: http://www.nationalgeographic.com/history/ancient/images/sw/mohenjo-daro-ruins-285685-sw.jpg
Przeszukując różne źródła na temat Pakistanu napotykam przychylne opinie na temat samego kraju jak i ludności.

Zostawiając "na boku" sprawy polityczne, konflikty itp. trzeba przyznać, że Islamska Republika Pakistanu jest krajem, który zachęca do jego odwiedzenia. Dobra sieć dróg, lokalizacja i dostępność obiektów noclegowych, bardzo duża ilość zabytków stanowiących o kulturze tej części świata, stanowią m.in. o tym, że świat tak "niedostępny" zaprasza nas do siebie.

Pakistan usytuowany jest w Azji Południowej nad wybrzeżem Morza Arabskiego, będącego częścią Oceanu Indyjskiego. A ukształtowanie terenu przyciąga znaczącą liczbę turystów, którzy pokonują szlaki Himalajów. Na terytorium Pakistanu znajduje się słynny ośmiotysięcznik K2 (8 611 m n.p.m.), należy do łańcucha Himalajskiego, które przechodzi w pasmo gór Karakorum i Hindukuszu.
Pakistan. Karachi. Defence Society Mosque.
Źródło: http://www.shabbir.com/pictures/nonmb/khi/defmosq1.jpg
Co warto odwiedzić:
- Harappa - jest starożytną protomiejska osadą, usytuwana na terenie należącym do cywilizacji doliny Indusu. Pochodzi z drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. Położona na lewym brzegu rzeki Ravi w Pendżabie.
- Mohendżo-Daro - osada protomiejska w pobliżu brzegu Indusu. Wraz z: Wielką Łaźnią, Domem Wodza, Wielkim Szpichlerzem oraz z Domem Zgromadzeń.
- Ruiny buddyjskie Takht-i Bahi oraz pozostałości miasta Szahr-i Bahlol - kompleks został założony na początku I w. naszej ery.
Pakistan. Peszawar. Fort Bala Hissar.
Źródło: http://www.dostpakistan.pk/wp-content/uploads/2013/07/fort_bala_hisar.jpg
- Fort i ogrody Szalimar w Lahaur - pochodzą z czasów panowania cesarza Szah Dżahana. Sam fort składa się z pałaców oraz z marmurowych meczetów ozdobionych mozaikami i złoceniami. W niedalekiej odległości znajdują się wspaniałe, położone na trzech tarasach ogrody Shalimar.
- Defence Society Mosque (w Karachi) - jeden z największych meczetów w Azji.
- Peszawar - fort sikhów Bala Hissar (XVI w.); dawny klasztor buddyjski Gor Khatri, meczet Mahabat Khan (1630).
- Część gór Himalajów, Karakorum i Hindukuszu.
Pakistan. Himalaje. Szczyt K2.
Źródło: www.goryonline.com
Nie tylko powyżej wymienione miejsca i zabytki Pakistanu stanowią o jego atrakcyjności turystycznej. Jest ich znacznie więcej, chociażby z powodu, że właśnie na tych ziemiach kształtowała się w swoich początkach ludzka cywilizacja.

Bogactwo samo w sobie. Kultura. Obyczaje. Tradycja. Zabytki. To kluczowe słowa, charakteryzujące Irak, Iran i Pakistan. Każde z tych krajów ma do zaoferowania wszystko co najlepsze w dziejach cywilizacji człowieka. Od starożytności do współczesności. To w każdym z tych krajów możemy doświadczyć otwartości i życzliwości lokalnej społeczności.
Te trzy kraje, ukazują nam duży kontrast panujący w dzisiejszym świecie. Z jednej strony zachęta do odwiedzenia kraju i jego poznania, a z drugiej mające miejsce konflikty (mniejsze, czy większe) zbrojne. Dlatego też pamiętajmy o tym podczas wyboru miejsca do uprawiania turystyki. By wybrać takie rejony w danym kraju, które zapewnią każdemu bezpieczeństwo i swobodę w podróżowaniu.

Tekst, opracowanie: Przemek Posadzki

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce