Najciemniej w Bieszczadach

Ile z nas wiedziało, że Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Europie? Zapewne niewiele. Kto słyszał, że właśnie Bieszczady są najciemniejszym (nocą) miejscem w naszym kraju i Europie (oprócz chronionego obszaru Gór Izerskich)? Pewnie niewielu z nas.
Teren Narodowego Parku Bieszczadzkiego został z tego powodu uznany za dziedzictwo naturalne i tym samym został stworzony projekt o nazwie Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady".


Mapa świata pokazująca zanieczyszczenie światłem. Autorzy: P. Cinzano, F. Falchi, C. D. Elvidge;
Royal Astronomical Society
Źródło: http://www.crazynauka.pl/w-polsce-noca-najciemniej-jest-w-bieszczadach/
Powyższa mapa uwidacznia nam jak bardzo kraje rozwinięte wykorzystują energię elektryczną do korzystania z sztucznego światła nocą. Jak bardzo zakłóca to naturalną ciemność. W takim momencie człowiek nie ma możliwości by dostrzegać naturalnych zjawisk zachodzących na naszym niebie, np. Drogi Mlecznej.

Porównanie poszczególnych miejsc nocą i ciemności nieba.
Źródło: http://www.crazynauka.pl/w-polsce-noca-najciemniej-jest-w-bieszczadach/
Z badań jakie przeprowadziła Politechnika Krakowska wynika, że niebo nad Bieszczadami jest o osiemdziesiąt razy ciemniejsze od nieba nad Krakowem. Skutkiem czego jest to, że mamy możliwość obserwacji nawet do 7 tysięcy gwiazd, gdzie nad niebem krakowskim tylko... 200.

Dr Tomasz Ściężor z Politechniki Krakowskiej słusznie zauważa:
Istnienie obszernej ewidencji wpływu jasności nocnego nieba na zachowania zwierząt w ich środowisku naturalnym wskazuje na potrzebę zbadania skali zjawiska sztucznie indukowanej poświaty nocnego nieba (zanieczyszczenia świetlnego) w obszarach chronionych. Stwierdzono, że jedynie południową część Bieszczadów można uznać za obszar wolny od zanieczyszczenia świetlnego.
[- Zanieczyszczenie Świetlne W Obszarach Górskich W Polsce (Dr Ściężor Tomasz, Politechnika Krakowska- Wydział Inżynierii Środowiska, 2013]
Zimowe swiatlo zodiakalne nad Bukowym Berdem, fot. Pavol Ďuriš
Źródło: http://www.gwiezdnebieszczady.pl/o-inicjatywe/nocne-niebo-w-bieszczadach/
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady w swojej istocie chce uświadomić społeczeństwu problem nadmiernego używania sztucznego oświetlenia i jego skutków, wpływu na naturalną, dziką przyrodę.

Jak podaje strona internetowa PGN Bieszczady:
W parkach gwiezdnego nieba, próbujemy z pomocą astronomii przypomnieć ludziom znaczenie naturalnej ciemności. A tu, w Bieszczadach, mamy prawdziwą ciemność. Ciemność jest ważna nie tylko dlatego, żebyśmy widzieli piękno rozgwieżdżonego nieba, ale również dlatego, że jest to piąty czynnik określający jakość środowiska w którym żyjemy.[http://www.gwiezdnebieszczady.pl/o-inicjatywe/nocne-niebo-w-bieszczadach/]



Tekst, opracowanie: Przemek Posadzki
Żródło: http://www.crazynauka.pl/w-polsce-noca-najciemniej-jest-w-bieszczadach/
http://www.gwiezdnebieszczady.pl/o-inicjatywe/nocne-niebo-w-bieszczadach/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce