Cuda natury. Krzywy Las

Wchodząc na teren lasu zazwyczaj naszym oczom ukazują się drzewa, które rosną pionowo. No, może nie zawsze w linii prostej, z jakimiś mniejszymi czy większymi odchyleniami, ale od ich podstawy zmierzają w pionie ku górze.


Wybierając się do województwa zachodniopomorskiego możemy natrafić na tzw. "Krzywy Las". Jest to pomnik przyrody usytuowany w okolicach wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni "Dolna Odra", w powiecie gryfińskim (4 km od Gryfina).

Źródło: http://www.architektura.pomorze.pl/?art_id=819
Jak podają "Wrota Gryfina", na obszarze około 0,30 hektara znajduje się skupisko około 100. zdeformowanych sosen, które prawdopodobnie posadzono około roku 1934.

Źródło: http://www.globtroter.pl/zdjecia/80480,polska,zachodniopomorskie,stare,czarnowo,krzywy,las.html
Każde ze stu drzew wyrastając z ziemi skręca pod kątem 90 stopni, wyginając się szerokim łukiem w kierunku północnym. Pałąkowe wygięcia mają długość wahającą się między 1 - 3 metry.

Źródło: http://danutapiotrowska.pl/2012/01/krzywy-las/
Może w tym zjawisku nie było by nic dziwnego gdyby wszystkie sosny znajdujące się w tym lesie miały taki charakter. Ale dookoła tych "krzywych" rosną całkowicie proste, pnące się pionowo w górę.

Źródło: http://www.architektura.pomorze.pl/?art_id=819
Do dzisiaj nie ma racjonalnego wytłumaczenia dlaczego sosny ukształtowały się w taki sposób. Jedynym na dzisiejszy czas i najbardziej możliwym, to działalność człowieka, która miała zmusić drzewa do takiego a nie innego ułożenia, a następnie miały zostać wykorzystane do celów stolarskich lub szkutniczych.

Tekst, opracowanie: Przemek Posadzki
Źródło: http://www.gryfino.pl/WrotaGryfina/chapter_56734.asp

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce