Z wysokości siodełka cz. II

Kolejna, druga, trasa rowerowa, którą chciałbym przedstawić będzie nieco dłuższa od poprzedniej (I T), bo liczy ok. 60 kilometrów. Jest ona swoistego rodzaju pętlą.

Szlak wiedzie w całości drogą asfaltową. W części podążać będziemy drogą krajową nr 28 (DK 28; gdzie natężenie pojazdów w dni pracujące może być dość duże): od Sanoka, do skrętu na miejscowość Sieniawa. Następnie poruszamy się drogą wojewódzką o numerze 889 (DW 889), do miejscowości Bukowsko. Z tej gminnej wsi do Sanoka zaprowadzi nas już droga lokalna.

Miejscowości, które mijamy na trasie, to: Pisarowce, Nowosielce, Długie, Zarszyn, Besko, Sieniawa, Odrzechowa, Wola Sękowa, Bukowsko, Wolica, Pobiedno, Markowce, Sanoczek.

Powodów, dla których wybrałem, taki a nie inny "kształt" szlaku rowerowego jest kilka. Na pewno głównymi będą walory krajoznawcze i specjalistyczne. Połączenie poznawania naszego otoczenia z uprawianiem turystyki kwalifikowanej, do której (w naszym przypadku) przydatny będzie właśnie rower.

Trasa ma zróżnicowany charakter. Zarówno pod względem ukształtowania samego terenu jak i trudności w jego pokonywaniu. Nie należy ani do tych łatwych, ani do tych specjalnie trudnych. Na pewno będziemy musieli włożyć sporo własnych sił by pokonać kilka wzniesień. Proste odcinki drogi (zwłaszcza pomiędzy Zarszynem a Beskiem) również będą wymagające. A to za sprawą silnie wiejących wiatrów.

W miejscowości Besko na każdego kto pokona, jedno z większych wzniesień, czekają urokliwe widoki, rozpościerające się na Kotlinę Jasielsko-Krośnieńską (na północ), oraz na Pogórze Bukowskie (na południe). A takich miejsc na przemierzanym trakcie jest wiele.

Po drodze:
- Nowosielce: Pomnik 2. Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Żołnierze tej jednostki brali udział w walkach w powiecie sanockim oraz operacji dukielskiej latem 1944 roku,
- Zarszyn: transgraniczny szlak pól naftowych Polska-Ukraina; stary browar oraz zabytkowy park w Posadzie Zarszyńskiej,
- Besko: na brzegu rzeki Wisłok - stary tartak wodny; zajazd nr 253 wybudowany w latach 1790-1810; zespół dworski z XIX/XX wieku; dom zakonny sióstr Felicjanek, karczma,
- Sieniawa: Zbiornik Wodny "Besko" na Wisłoku wraz z  zaporą (174 m. dł., 9,5 m. szer. w koronie i 38 m. wys.),
- Odrzechowa: Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB - stadnina koni huculskich,
- Wola Sękowa: Dwór, Stadnina koni, Uniwersytet Ludowy (przeniesiony ze Wzdowa) wraz z galerią. Z woli sękowej pochodzi Adam Didur (1874-1946) - śpiewak,
- Bukowsko: kościół neogotycki, liczne przydrożne kapliczki, farma wiatrowa.

Widok na Besko ze wzgórza Krzyż.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Besko.GK.Obraz_072.jpg




W kierunku Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej.
Granice Beska znajdują się już w strefie nadgranicznej.   

Widok z Zapory w Sieniawie...

... Zbiornik Wodny "Besko" ma powierzchnię 1,3 km² i pojemność 13,2 mln m³.

... w oddali kąpielisko.

Zapora od drugiej strony.

Rzeka Czernisławka.

Konie huculskie z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Odrzechowej.

Trasa.
Źródło: https://maps.google.pl

Opracowanie, tekst, zdjęcia: Przemek Posadzki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce