Bieszczadzcy górale
Libuchora – wieś bojkowska Źródło: http://tworczebieszczady.pl/artykuly/libuchora-wies-bojkowska |
W kilku zdaniach warto zarysować społeczeństwo bojkowskie, które tak na prawdę jest zapomniane przez dzisiejszy świat.
Są pochodzenia rusińskiego i wołoskiego. Terytorialnie sąsiadują
Hucułami - od wschodu oraz z Łemkami - od zachodu. Ówcześnie
zamieszkiwali teren całych Bieszczad i część Zakarpacia.
II wojna światowa przyniosła czasy wysiedleń znacznej części ludności
bojkowskiej do ZSRR, pozostała część osiedliła się w Polsce."Dzisiejsi"
Bojkowie zamieszkują tereny obecnej Ukrainy.
Bojkowie byli społeczeństwem prostym, ubogim, pobożnym. Swoje codzienne życie ulokowali na górzystym, nieurodzajnym terenie. Trudnili się rolnictwem i pasterstwem, zajmowali się również sadownictwem i handlem. Dominującą formą gospodarki była gospodarka żarowa. Męska część ludności bojkowskiej pracowała przy wyrębie lasu, angażowali się również w ciesielstwo, bednarstwo, kołodziejstwo oraz hodowlę koni.
Żywili się skromnie. Płody rolne, nabiał, owoce leśne, grzyby - to główne składniki codziennej diety. Mięsa nie jadali prawie w ogóle.
Kobiety, które zajmowały się tkactwem na co dzień były odpowiedzialne za uszycie odzienia poszczególnych członków rodziny. Na ubrania używano tkanin z płótna lnianego, konopnego i sukna z owczej wełny.
Bojkowie mieszkali w zabudowach jednobudynkowych. Pod jednym dachem mieściła się zarówno część mieszkalna jak i część gospodarcza. Chyże - tak się nazywały bojkowskie chałupy, były wąskie, zbudowane z drewna jodłowego, pokryte czterospadowym dachem ze słomy. Najczęściej składały się z sieni, komory, dużej izby, oraz stajni i boiska.
Pomimo tego, że życie duchowe bieszczadzkich górali było nierozerwalne z cerkwią, to właśnie Bojkowie głęboko wierzyli w duchy, czarownice, dobre i złe moce oraz życie pozagrobowe. Różne formy "czci" jakie propagowali przez lata kształtowali swoją kulturę, obyczaje, zwyczaje czy obrzędy.
Będąc w Bieszczadach możemy się natknąć na wiele śladów, które pozostały po tej grupie etnicznej, jaką są Bojkowie. Są to m.in.: pozostałości po zabudowaniach, cerkwie, czy cmentarze. Także w nazewnictwie wielu nazw topograficznych będziemy mieli do czynienia z nazwami gór, rzek, lasów oraz wielu innych form (tych materialnych) stanowiące o życiu i kulturze.
Nie bez przyczyny Bojkowie nazywani są bieszczadzkimi góralami.
Zapraszam do obejrzenia filmu pt. Bojkowie lud zapomniany, który ukazuje nam wiele ciekawych i interesujących informacji nt. ludności bojkowskiej, autorstwa telewizji regionalnej TVP Rzeszów.
TVP3 Rzeszów TVP S.A. Oddział w Rzeszowie
Opracowanie, tekst: Przemek Posadzki
Źródło: http://rme.cbr.net.pl/kultura-i-tradycje-ludowe/706-bojkowie--rdzenni-mieszkacy-bieszczad.html
Hej,
OdpowiedzUsuńBardzo fajny blog. Masz od nas jeden punkcik w konkursie Blog Roku:)
Pozdrawiamy,
Republika Podróży