Siedem kolorów. O fenomenie Gór Tęczowych

Chcę widzieć świat w kolorach tęczy. Czy możesz go dla mnie nimi pomalować? Zapytała w swojej książce Monika Sawicka "Siedem kolorów tęczy".
Dziś powiem NIE. Nie pomaluję świata w kolorach tęczy. Dlaczego? Ponieważ świat sam już się pomalował w takich barwach. Bez prośby. Bez względu na kaprysy i zachcianki ludzi.

Jak wiemy życie staje się bardziej wesołe, uśmiechnięte, bardziej zabawne, luźne jak są w nim kolory. Pod każdą postacią. A matka Ziemia, daje nam taką możliwość i obdarowała ludzkość tzw. Górami Tęczowymi.
Źródło: huffingtonpost.com
Słyszeliście kiedyś właśnie o takich górach? Kolorowych? Nie koniecznie w odcieniach szarości... Właśnie w kolorach tęczy i ich różnych barwach. Ja szczerze powiedziawszy dopiero jakiś czas temu znalazłem, dość przypadkiem, zdjęcie na jednym z portali z podpisem "góry tęczowe". Na tyle mnie to zainteresowało i zaintrygowało, że postanowiłem się podzielić "kawałkiem", dosłownie, kolorowego świata.

Zatem wybierzmy się w podróż po świecie w poszukiwaniu Gór Tęczowych. Zaczynając od Azji, poprzez obie Ameryki kończąc na Europie.

Największą cechą charakterystyczną wspomnianych gór jest ukształtowana w ich pasmach malownicza tęcza. Skąd się bierze cała paleta barw w skałach, w której dominują kolory tęczy? Głównie zawdzięczamy to czerwonemu piaskowcowi w połączeniu z wieloma minerałami, słońcem, deszczem, wiatrem oraz procesami geologicznymi, tworząc tym samym pasma górskie, jaskinie, klify, wąwozy, doliny czy wodospady.

Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia, CHINY.
Jedne z najpiękniejszych Tęczowych Gór znajdziemy w Chinach, w Narodowym Parku Geologicznym, który został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Kolorowe góry powstały prawdopodobnie 20 milionów lat temu, zajmując obszar około 300 km kwadratowych. Składają się głównie z naprzemiennie ułożonych warstw czerwonego piaskowca i minerałów w formacje skalne. Swój kolor, w dużej mierze, zawdzięczają znacznej ilości zawartych w nich minerałów oraz ruchom tektonicznym (płyty kontynentalne indoaustralijska i euroazjatycka).
Źródło: huffingtonpost.com
Źródło: huffingtonpost.com

Góry Ałajskie, KIRGISTAN.
Azja Środkowa, także ma do "zaoferowania" Góry Tęczowe. W Dolinie Ałajskiej, w drodze na Szczyt Lenina także możemy zobaczyć kolorowe góry. Geologicznie są one bardzo młode. Być może mniej atrakcyjniejsze, ale nadal ciekawe i kolorowe. Są to góry rozciągające się z zachodu na wschód na długości około 400 kilometrów. Od północy ogranicza je Kotlina Fergańska a od południa Dolina Ałajska. Najwyższy ich szczyt – Tamdykul wznosi się na wysokość 5539 m. n.p.m.
Źródło: https://czajkapodroze.pl/blog/kraje/kirgistan/kirgiskie-krajobrazy
Źródło: https://czajkapodroze.pl/blog/kraje/kirgistan/kirgiskie-krajobrazy

Wzgórze Siedmiu Kolorów (Cerro de los Siete Colores), Purmamarca, Jujuy. ARGENTYNA.
Wzgórze powstało ponad 60 mln lat temu. Dominują tam głównie barwy jesienne, takie jak: zieleń, ciemna pomarańcz, czerwień, brąz nadając im doskonałego, mocnego charakteru. Wzgórze najlepiej obserwować rankiem lub o zachodzie słońca.
Źródło: http://www.terraquechuaperu.com
Źródło: http://www.salkantayextreme.com

Pasmo górskie Hornocal (Hornocal mountain range), Humahuaca, Jujuy. ARGENTYNA.
Niedaleko Wzgórza Siedmiu Królów znajdują się Góry Hornocal. Równie barwne i kolorowe. Składają się z aż jedenastu warstw skalnych o różnych kolorach, nadając im surrealistyczngo wyglądu. Najlepsze miejsce do obserwacji to pobliskie wzgórze o wysokości 4300 m n.p.m., które zapewnia widok na niemalże całą dolinę. Można tutaj także znaleźć ślady osadnictwa ludzkiego sprzed 10 tysięcy lat. 
Źródło: https://i.dailymail.co.uk
Źródło: https://www.amusingplanet.com

Malowane Wzgórza (Painted Hills), Oregon, STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI.
Wzgórza Painted Hills, wchodzą w skład John Day Fossil Beds National Monument, który swoim obszarem zajmuje 5 tysięcy hektarów i liczy ponad 30 milionów lat. Kolorowy krajobraz został wytworzony poprzez erozję skał, a barwy zawdzięcza działaniom poszczególnych surowców i  minerałów. Za odcienie czerwieni odpowiada spora zawartość aluminium i żelaza w glebie, szare i brązowe pierścienie to efekt działania wapienia i mułowca, a za czarne wstęgi odpowiada węgiel kamienny.
Źródło: https://traveloregon.com
Źródło: http://wild-old-west.blogspot.com

Landmannalaugar, ISLANDIA.
Południowa Islandia, tuż w pobliżu wulkanu Helka, znajdują się Landmannalaugar czyli Tęczowe Góry. Znajdują się na terenie Rezerwatu Przyrody Fjallabak. Kolory jakie dominują w islandzkich górach, to: brąz, żółć, zieleń, fiolet, róż, czerń czy biel. Popularnymi miejscami w kolorowych górach są tzw.: niebieski szczyt (Bláhnjúkur) i fala siarki (Brennisteinsalda). 
Źródło: https://www.extremeiceland.is
Źródło: https://guidetoiceland.is


Jeśli podoba Ci się to co robię, jaką pracę wykonuję i chcesz mnie wesprzeć w rozwoju bloga i kanału na youtube możesz udostępnić stronę w swoich mediach społecznościowych lub postawić mi wirtualną kawę :) Kliknij poniżej i wypijmy kawę wg Twojego uznania :) Będzie mi bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tekst, opracowanie: Przemek Posadzki

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bieszczadzcy górale

Falowiec. Najdłuższy blok w Polsce